Pelargonie – jak je sadzić i pielęgnować?

Pelargonie to bardzo popularne rośliny sezonowe, które królują głównie na naszych balkonach i tarasach, ale uprawiane mogą być również w ogrodach. Swoją popularność zawdzięczają różnorodności odmian i kolorów. Wśród tych urokliwych roślin możemy wymienić takie odmiany jak na przykład pelargonie rabatowe, zwane inaczej pelargoniami ogrodowymi, które doskonale nadają się do sadzenia na rabatach lub kwietnikach, ale też w doniczkach czy skrzynkach; pelargonie bluszczolistne, które swoim kształtem przypominają bluszcz – ich pędy mogą dorastać nawet do metra długości czy też pelargonie wielokwiatowe, które przez wykazywanie większej niż inne odmiany wrażliwości na warunki atmosferyczne, uprawiane są zazwyczaj jako rośliny doniczkowe w mieszkaniach.

Uprawa pelargonii w skrzynkach – wskazówki

Podłoże dla pelargonii uprawianych w skrzynkach powinno być lekkie, tak więc najlepiej będzie zmieszać substrat torfowy z perlitem, co wpłynie na lepszy dostęp powietrza do korzeni pelargonii oraz na zatrzymywanie wody w podłożu. Pelargonie nawozić należy co 1-2 tygodnie, nawozem  zawierającym odpowiednie mikro i makroelementy. Takim nawozem jest Florovit Mikroflora 3 w 1, który dostarcza roślinom minerały, a glebę zaopatruje w pożyteczne mikroorganizmy glebowe i substancje humusowe, co zapewnia pelargoniom prawidłowy rozwój w zdrowym podłożu. Jeżeli zauważymy przekwitłe kwiaty, po prostu je usuńmy – przyspieszy to zawiązywanie się nowych kwiatostanów. Jeżeli chodzi o podlewanie pelargonii, na początku jej rozwoju, warto robić to regularnie. W późniejszym czasie, możemy pozwolić sobie na lekkie przesuszenie podłoża, jednak nie doprowadzając do zwiędnięcia rośliny.

Wideo porady

Oferta nawozów Mikroflora obejmuje produkty dla różnych roślin – zobacz na filmach jakie mogą mieć zastosowania.

W celu zapewnienia najwyższej jakości działania ta strona wykorzystuje pliki cookies. Zmian dotyczących plików cookies możesz dokonać w ustawieniach swojej przeglądarki.
Czytaj więcej